Strona robocza Nux-a
Ostatnia modyfikacja: 2014-01-15

Oznaczenia

W menu znajdują się obrazkowe oznaczenia artykułów, które kiedyś sobie wymyśliłem. Są to:

  • artykuł
  • zalążek artykułu
  • skrypt użytkowy
  • wewnętrzne linki do adresów

Niestety w Operze jest jakiś dziwny bug, który wyświetla te obrazki nieco dziwacznie (kawałek obrazka jest widoczny dwukrotnie), ale cóż – pewnie nie wszystko da się zrobić międzyprzeglądarkowo. To znaczy da się – jak widać powyżej – ale nie jestem w pewien, czy zawsze trzeba (zrobienie tego inaczej zburzyłoby moją pierwotną koncepcję).

JavaScript

Tego jest u mnie zdecydowanie najwięcej. Są to zarówno skrypty użytkowe, jak i porady, a w planach mam jeszcze chociażby AJAX-a. Lubię JS ze względu na jego szybkość, szczególnie w porównaniu z PHP i wszelkimi innymi wykonywanymi po stronie serwera. Tu muszę się przy okazji przyznać, że nienawidzę Javy. Po prostu mnie irytuje. Zawsze jak znacząco zaczynami mi zwalniać komputer, to wiem już, że odpala się konsola Java i że potem nie będzie dużo lepiej... Moim zdaniem Java łączy w sobie wady PHP i JavaScriptu i uważam, że należy jej unikać, gdy tylko jest to możliwe.

MySQL

Tutaj na razie jest jeszcze mało porad, docelowo pewnie powinno to się nazywać SQL, tym bardziej, że ostatnio (z racji pracy) siedzę raczej w MSSQL-u, niż w MySQL-u. No zobaczymy może kiedyś nad tym siądę jeszcze i pobzdurzę o podstawach.

Różności

Tutaj na razie jest niewiele, a w przyszłości zamieszał tu będę wszystko co nie zmieści się do innych kategorii. W niedalekiej przyszłości pojawi się artykuł o XSL, który mam już zaczęty, ale trzeba go jeszcze przepisać, bo pisałem go gdzieś na ławeczce.

RSS

Tutaj trzymam informacje o zmianach na stronie. Nie prowadzę wersji innej, bo dzięki transformacie XSL mój RSS jest zmieniany XHTML. Z wyglądu przypomina nieco phpBB i nie jest to bynajmniej przypadek – pierwsza wersja powstała właśnie dla forum uczelnianego (potem zmieniłem głównie kolorystykę).

Adresy

Tutaj podałem trochę najważniejszych (przynajmniej dla mnie) linków podzielonych na działy, a przy okazji zamieściłem dwie większe instrukcje do ściągnięcia (JS). Na stronie głównej obiecywałem, że będzie coś o PHP, ale w gruncie rzeczy wszystko co chciałbym powiedzieć znajduje się w linkach zewnętrznych. Owszem parę porad warto byłoby zebrać, ale do tego jakoś nie mogę się zebrać ;).

Portfolio

Tutaj troszkę się pochwaliłem co robiłem zanim zacząłem pracować na dobre i moja działalność została utajniona ;). Z perspektywy czasu muszę powiedzieć, że tzw. freelancerka nie jest dla miętkich i szybko może zniechęcić. Osobiście po prostu poszedłem w projekty otwarte. Zarobki podobne (no delikatnie przesadzam ;)), a przyjemności i doświadczenia dużo więcej – polecam. Nie wszystkim pracodawcom spodoba się takie doświadczenie, więc dobrze jest robić coś jeszcze, ale z bieżącej perspektywy mogę powiedzieć, że było warto :).

top